Zajímá vás

Mytí ovoce?

Ovoce Vám umyjeme.

Co s odpadem?

O zbytky po vylisování se postaráme my.      

Co s moštem?

Mošt si zákazník přelévá do vlastních nádob. Je třeba počítat s tím, že výtěžnost je cca 50 až 75 %.
Zde platí - čím více nádob, tím lépe! Čerstvý mošt vydrží uskladněn v chladu jen 3 - 4 dny. Pokud potřebujete mošt uchovat delší dobu, nabízíme možnost pasterizace do Bag in Boxů o velikosti 5 a 10 litrů. Z moštu lze ovšem také vyrobit jablečné víno, teplý čaj nebo želatinové bonbóny (viz níže).

Jablečný punč

Ingredience: Jablečný mošt (1 díl), bílé víno (1 díl), rum (1/4 dílu), cukr, citron, koření dle chuti (skořice, hřebíček, badyán)

Postup: Mošt se povaří s kořením a poté jej stáhneme z ohně. Dolijeme víno a nechápeme alespoň půl hodiny louhovat (čím déle, tím lépe). Pak znovu zahřejeme (nesmí se vařit) a přídáme rum. Na závěr dochutíme podle sebe cukrem a citrónem. Děti mohou také, avšak pouze teplý mošt svařený s kořením :-)

Jablečný sirup

Ingredience: na 1 litr čerstvého moštu 1 kg cukru a 1 - 2 dkg kyseliny citronové (dle chuti)

Postup: V hrnci zamíchat až se rozpustí cukr, nechat ohřát na cca 70 stupňů, horké nalít do lahví (nejlépe šroubovacích) a uzavřít uzávěrem. Pokud má někdo obavu z plísně, může přidat dle dávkování v návodu na obalu kyselinu sorbovou, maminka dává na špičku nože. Kyselinu citronovou je možno přidávat či ubírat podle chuti a podle sladkosti moštu. Já mám radši, když je jí tam trochu víc, ale je to opravdu subjektivní (kdyby se nedala vůbec, je to velmi mdlé). Nic složitého a myslím, že velmi kvalitní 50% domácí sirup za hubičku.

Recept paní Jarmily Hladíkové